Mehmet Öğütçü

Mehmet_Ogutcu

Founder & CEO

 

An internationally recognized authority on geopolitics, energy diplomacy, and investment, Mehmet has built significant knowledge and experience in the fields of energy, natural resources, investment and geopolitical risks with particular geographic focus on Europe, Turkey, Central Asia, Russia, Africa, the Middle East and China.

 

Based in London, Paris, and Istanbul, his professional career over the past 30 years has included high-level government, business, and public diplomacy engagements.

 

Currently, Mehmet chairs Global Resources Partnership, UK, sits on the boards of Genel Energy plc and Sisecam Group, serves as Special Envoy of The Energy Charter for MENA Region, and as Executive Chair of The Bosphorus Energy Club, an exclusive gathering of the senior executives and leaders in finance, energy and politics across the world. An effective convener and doer, he often provides strategic advice to large international groups on political risk mitigation, fund-raising, business growth and M&A deals in emerging markets.

 

A former diplomat, having served in Ankara, Beijing, Brussels, and Paris, Mehmet worked as an advisor to the late Turkish Prime Minister, Turgut  Özal, as a senior staffer at the International Energy Agency, executing the Asia-Pacific and Latin America operations, and at the OECD in Paris managing investment programmes for MENA and Emerging Asia, Africa, and Central Asia (1994-2005).

 

Until 2011, Mehmet was Director for BG Group, one of the world’s largest natural gas and petroleum multinationals, managing high-level government engagements in support of the company’s global assets and new business development. He was an independent board member of Yasar Holding Group (major food and beverage conglomerate), and chairman of International Advisory Board for Invensys plc, a FTSE 100 technology company.

 

Mehmet is a graduate of Turkey’s “Mulkiye”, London School of Economics (MSc) and College d’Europe (MA), Bruges. He is an occasional lecturer at London School of Economics’ Enterprise Executive Programme, Harvard University, Dundee University, University of Reading and Peking University’s School of Government since 2005. He is a prolific writer and lectures extensively around the world on political dispute settlement, energy investment and geopolitical matters. Mehmet is fluent in Turkish, English, French and Chinese mandarin (conversational).

 

————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Mehmet Öğütçü

“Yaşadığımız dönemde tarihi bir değişime tanıklık ediyoruz; Batı’dan Doğu’ya muazzam bir güç kayması var. Sadece ekonomide değil, jeopolitik alanda, enerjide, finansta, teknolojide ve değerler sisteminde de bu kayma yaşanıyor. Kendimizi ülke, şirketler ve bireyler olarak yeniden konumlandırmak zorundayız.”

 

Hükümet, diplomasi, uluslararası kuruluşlar, bankacılık ve enerji sektöründe 30 yılı aşkın süredir, başarılı bir kariyere sahip olan Mehmet Öğütçü halen, merkezi Londra’da bulunan Global Resources Partnership‘in Başkanlığını yürütüyor. Aynı zamanda, bölgemizdeki enerji bakanlarını ve şirket başkanlarını münhasır bir çatı altında bir araya getiren The Bosphorus Energy Club’un Kurucusu ve İcra Başkanı.

 

Genel Energy plc ve Şişecam Grup Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği, Brüksel’deki Energy Charter teşkilatının Asya-Pasifik ve Ortadoğu/Körfez bölgeleri özel elçiliği görevlerini de sürdürüyor.

 

Türk Hükümeti tarafından 85 ülkenin üye olduğu dünyanın en büyük enerji teşkilatı International Energy Forum‘un genel sektererliğine aday gösterildi; 25 aday arasından ilk ikiye girdi.

 

Windsor Energy Group, European Policy Forum, The Oil Council ve Beijing Energy Club Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi Öğütçü, altı yıl boyunca İngiltere’de BG (British Gas) Group’un Dış İlişkiler ve Hükümetlerle İlişkiler Direktörlüğünü (2005-2011) yürüttü.

 

Mehmet Öğütçü, 2000’den itibaren beş yıl süreyle Paris’te “Zenginler Kulübü” OECD’nin “Global Forum on International Investment” ve bölgesel programlarının Başkanlığını yaptı. 1994-2000 arasında ise International Energy Agency‘de Asya-Pasifik ve Latin Amerika bölümünün baş yöneticisiydi.

 

Daha öncesinde  Ankara, Pekin, Brüksel ve Paris‘te Türk diplomatı olarak görevler üstlenen Öğütçü, İş Bankası‘nda müfettiş yardımcısı, Brüksel’de NATO araştırma uzmanı, AB Jean Monnet Fellow’un ve eski Başbakan Turgut Özal‘ın danışmanı olarak çalıştı.

 

Öğütçü, 1983’de Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdikten sonra London School of Economics (LSE)‘den Uluslararası Ekonomi üzerine yüksek lisans derecesi aldı. Daha sonra, Bruges‘deki College d’Europe‘da Avrupa Yönetimi alanında master yapan Öğütçü, halen zaman zaman LSE, Reading University, Dundee University ve Harvard‘ta “Enerji Jeopolitiği”, “Rekabet Gücü ve Kalkınma İçin Yatırım” konularında ders veriyor.

 

“2023 Türkiye Rüyası”, “Geleceğimiz Asya’da mı?”, “Enerjide Oyun Değiştirici Gelişmeler ve Türkiye”, “Yeni Ekonomik Süpergüç Çin”, “Türkiye için yeni bir ekonomik diplomasi stratejisi” kitaplarının yazarı.

 

Çin, Rusya, Orta Asya, Ortadoğu ve Türkiye ile ilgili enerji, jeopolitika ve yatırım konularında, uluslararası alanda tanınmış bir otorite kabul edilen Öğütçü, Capital Dergisi, BusinessWeek, Dünya, CNBC, CNNTürk, Hürriyet Daily News, Moscow Times, International Herald Tribune, Europe Natural Gas, World Journal of Trade and Investment ve OECD Observer gibi yayınlara yazılı/sözlü katkı sağlıyor.

 

Türkçenin yanı sıra İngilizce, Fransızca ve konuşma düzeyinde Çince biliyor.

 

Personel Website: 

www.mehmetogutcu.net

Reference Website: 

www.bosphorusenergyclub.org

CONTACT

Mehmet Öğütçü m.ogutcu@globalresourcespartnership.com

Executive Assistant

Elaine Gosling e.gosling@globalresourcespartnership.com

 Social Media 

Category
Founder & CEO