“Türk akımında optimum noktaya iyi bakılmalı”

“Türk akımında optimum noktaya iyi bakılmalı”

23:55 31 January in In Turkish, INTERVIEWS & NEWS, Yazılı Basında

PETROTURK-290x290Petrotürk | 26 Ocak 2015 |

K.Evren İzbırak | İstanbul  

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu ‘nun (DEIK) Enerji Çalıştayı İstanbul’da gerçekleştiriliyor. DEIK Başkanı Ömer Cihad Vardan,  Türkiye için jeopolitik risklere açık olan enerji arzı güvenliğinin bir risk haline geldiğini söyledi. Vardan yaptığı konuşmasında Afrika’nın geniş imkânlar sunduğunu kaydederek, “2023 yılına kadar 25 milyar dolarlık bir yatırım ihtiyacı bulunuyor” dedi. DEIK Başkanı ayrıca Türkiye’de enerji alanında kamu ve özel sektör işbirliğinin uluslararası finans kuruluşlarıyla da desteklenmesini vurguladı.

“Petrol 100 dolara çıkabilir”

“Türkiye küresel rekabet liginde yukarlara tırmanmak istiyor” diye konuşan Global Resources Partners Başkanı Mehmet Öğütçü, enerjide kuralların ve oyuncuların değiştiğini anlattı. Mehmet Öğütçü son donemde yaşanan bazı gelişmelerin enerjiyi temelden etkileyebileceğini söyledi ve şunları kaydetti:

“2040 yılına kadar Afrika ve Asya-Pasifik ülkelerinde bir talep patlaması yaşanacak. Çin 2035 yılında günlük 12 milyon varil petrolü ithal eder hale gelecek ve 2050’de ise Suudi Arabistan’ın petrol ithalatçısı haline geleceği iddiaları var Birleşik Arap Emirlikleri nükleer güce yöneliyor. Yeni Suudi Kralı Salman eğer üretimde bir kısıtlamaya giderse petrol fiyatlarının 100 dolara çıkabileceğini görebilirsiniz.”

Öğütçü, ABD’nin enerji bağımsızlığında yüzde 87 oranına varacağını ifade ederek, “ABD, Suudi Arabistan’ı tahtından indirdi” dedi. Türkiye’nin yumuşak güç politikasına dikkat çeken Mehmet Öğütçü, Rusya’nın Türk Akımı Projesi fikrine ilişkin olarak, “Türkiye bu projede optimum noktayı iyi bulmalı” seklinde konuştu. Öğütçü ayrıca enerji ticaretinin üretimden daha kârlı olduğunun altını çizdi.

Afrika Yatırım Fonu

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Sefa Uslu Türkiye’nin son 12 yılda yumuşak gücünü ortaya çıkardığını kaydetti. Uslu 2005 yılında ilk defa Afrika açılımının yapıldığını anımsatarak, “Hedef bölgelerimiz var. Bunlardan biri de Sahra altı Afrika. Bu bölgede siyasi riski var. Bu yüzden kamu ve özel sektör riskleri paylaşabilmeli. Afrika Yatırım fonu oluşturulması gerekiyor” şeklinde konuştu. Uslu, 2016 yılında yapılacak Dünya Enerji Kongresi’nde Afrika ile ilgili bir oturum da yapmayı düşündüklerini söyleyerek, “Afrika’da her toplumda beklenti yüksek” dedi.

ERRA’da işbirliği ve tecrübe paylaşımı var

Enerji Düzenleyiciler Bölgesel Birliği (ERRA) Baskanı Alparslan Bayraktar ise ERRA’nın 31 ülkenin enerji ve su düzenleyicilerinden oluştuğunu ve 2001 yılında EPDK’nin kurulmasıyla beraber, Türkiye’nin çok aktif bir rol oynadığını anlattı. Bayraktar, “ERRA’da işbirliği, bilgi ve tecrübe paylaşımı var. Üyeler için birbirinden öğrenme sureci fırsatı da yaratılıyor. Rusya ve Ukrayna gibi aralarında sorun olan ülkeler de ERRA’nın çatısı altında bir araya geliyorlar” dedi.

Bayraktar ERRA’ya üye ülkelerin bağımsızlık seviyelerinin ölçüldüğü bir araştırma yapıldığını da kaydetti. Bayraktar, 2015 yılında yatırımcıya sağlıklı kararlar vermesini sağlayacak bir EPİAŞ’ın hayata geçmesini beklediğini de sözlerine ekledi.