“Boğaziçi’nin Enerjisi biraraya geldi”

“Boğaziçi’nin Enerjisi biraraya geldi”

17:50 15 December in In Turkish, INTERVIEWS & NEWS, Yazılı Basında

PETROTURK-290x290Petroturk | 15 Aralık 2013 | K.Evren Izbırak | 
 

Enerji Uzmanı Mehmet Oğütçü’nün girişimiyle kurulan ve Onursal Başkanlığı’nı Enerji Bakanı Taner Yıldız’ın üstlendiği Boğaziçi Enerji Kulübü (The Bosphorus Energy Club) ilk toplantısını bugün İstanbul’da gerçekleştiriyor. 

 
Enerji Uzmanı ve Eski Diplomat Mehmet Öğütçü’nün girişimiyle kurulan Boğaziçi Enerji Kulübü (The Bosphorus Energy Club) bugün Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da katılımıyla İstanbul Sait Halim Pasa Yalısı’nda ilk toplantısını bugün gerçekleştirildi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerjinin artık uluslararası politikaları şekillendirmek konumuna geldiğini ifade etti. Yıldız,”Enerji uluslararası ilişkilerden arındırılamayacak kadar çok önemli bir sektör oldu” dedi. Taner Yıldız petrolün hala dünyanın temel enerji kaynaklarından biri olduğunu anımsatarak,”Petrol dünya enerjisinin hala yüzde 75’ni karşılıyor ve bunun 30-40 yıl süreceği öngörülüyor” dedi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız enerji gündemdeki konulara da değindi.
 
İran ve Batı arasındaki ilimli hava
 
Yıldız, İran ile Batı arasında olan ilimli havaya değinerek,”4 yıl önce söylediğimiz gibi gerginlik ve sıkıntı sürdürülebilir bir durum değildir” seklinde konuştu. Bakan Yıldız, İran ile yaşanan ilimli ortamda 5 Avrupa ülkesinin İran’dan doğal gaz talebi içinde bulunduğunu da ifade etti. Taner Yıldız sözlerine şunları da ekledi: “Türkiye için BM kararları bağlayıcıdır. Türkiye gelişmelere dikkat ederek, ticaretini sıcak ve yakin tutacaktır.”
 
442 nükleer santral
Taner Yıldız, nükleer enerjiyle ilgili olarak,”Bugün dünyada 442 nükleer güç santralinin 30 gelişmiş ülkede olması önemli bir gerçektir. Öte yandan dünyada şu anda 63 santral ise inşa aşamasında” dedi.
 
Türk-Azeri işbirliği
 
Türkiye ve Azerbaycan arasında petrol ve doğal gaz projelerini geliştirildiğini de söyleyen Bakan Yıldız,”Bu enerji projelerinde titizlikle yaklaşılması gereken bir yönetim tarzı olmalı” diye konuştu. Bakan Yıldız gelecek hafta Azerbaycan’da bulunacağını söyledi.
Bakan Yıldız Irak ile ilgili olarak Türkiye’nin Irak’ın bütünlüğünü gözeten yapıcı bir politika izlediğini ifade etti ve 3’lü mekanizma konusunda Türkiye’nin bakış açısına göre mekanizmada herkesin mutabık kalmasının avantaj olacağını belirtti.
 
Kulübün kurucuları arasında BP, Shell ve SOCAR gibi küresel ve bölgesel firmaların yanı sıra Tüpraş, TPAO ve BOTAŞ da yer alıyor.
 
Bu yeni oluşumun kurulmasında öncülük eden The Bosphorus Energy Club Başkanı Mehmet Öğütçü yaptığı konuşmada, son dönemde oldukça hareketlenen enerji dünyasında daha etkili, güvene dayalı ortaklıklara, kişisel ağlar ve bilgi paylaşım kanallarına, yeni işbirliği biçimlerine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.
 
Öğütçü,”Boğaziçi Enerji Kulübü kar gözetmeden çalışacak ve bir görüş alışverişi ortamı içinde çalışacak bir oluşum” diye konuştu. Öğütçü, Türkiye’nin bulunduğu bölgedeki konumuna da dikkat çekerek,”Kulübümüzün sınırları ve odaklanacağı coğrafya sadece Türkiye ile sinirli kalmayacaktır. Akdeniz Havzası’na da Avrasya’ya da odaklanacağız” seklinde konuşan Öğütçü ayrıca enerji konusunda erken uyarı sistemlerinin kurulmasının önemli olduğunun altını çizerek 2035 yılına kadar 37 trilyon doların enerji sektöründe yatırım olarak harcanacağının ön görüldüğünü de ifade etti.