Derviş kalkınmada, Öğütçü güvenlikte

Derviş kalkınmada, Öğütçü güvenlikte

16:08 07 May in In Turkish, INTERVIEWS & NEWS, Yazılı Basında

logo_new

RADİKAL | 07 Mayıs  2005 |

Funda Özkan | Ekonomi 

Sıkıştığımız anda en sevdiğimiz laflardır; “Ağzımızla kuş tutsak yaranamıyoruz”, “Türk’ün Türk’ten başka dostu yok”.

Tabii ki geçmişte de uluslararası çapta önemli görevlere gelen Türkler vardı. Ancak yaşadığımız krizlerle, içe kapanma refleksimizle yukarıdaki cümleleri bir ara daha sık eder hale geldik. Ezberimizi son dönemde bozan Kemal Derviş oldu. Önümüzdeki günlerde inşallah Mehmet Öğütçü de bize uluslararası arenada bir mutluluk daha yaşatacak.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) iki genel sekreter yardımcılığı koltuğundan biri için 12 adayla seçim süreci başladı. 10 adayın elenmesinden sonra son seçim turuna iki aday kaldı, iki adaydan biri Mehmet Öğütçü. Seçilen ismin birkaç gün içinde açıklanması bekleniyor.

Aslında Mehmet Öğütçü’nün ismi uluslararası arenada uzun yıllardır biliniyor. Halen OECD Üye Olmayan Ülkelerle İlişkiler ve Uluslararası Küresel Yatırım Forumu Başkanı. Radikal okuyucuları geçtiğimiz aylarda gazetemizde yer alan Çin ile ilgili yazı dizisinden hatırlayacaktır.

Mehmet Öğütçü özellikle enerji ve savunma sanayi konularında uluslararası alanda tanınan bir uzman. Kariyer hayatında önemli duraklar İş Bankası’nda müfettişlikten sonra London School Of Economics’te ‘para sistemi’ üzerine yüksek lisans, NATO’da savunma sanayiinin sorunları üzerine araştırma, Pekin Büyükelçiliği, OECD’ye transfer, Uluslararası Enerji Ajansı’na giriş, Asya-Pasifik ve Latin Amerika ülkeleri ile ilgili bir program oluşturulması görevi, OECD’nin ana teşkilatına geçiş, Güneydoğu Avrupa İstikrar Paktı’na program oluşturma, eski Yugoslavya’nın çökmesinden sonra G-7 nin bu bölgede başlattığı reformların yürütülmesi, OECD’nin Uluslararası Küresel Yatırım Forumu için açtığı sınavı 30 ülkeden binlerce aday arasından kazanarak, OECD’nin uluslararası yatırım faaliyetleri ile ilgili yöneticilik ve üye olmayan 170 ülke ile ilişkilerin yönetilmesi görevi. Ayrıca enerji güvenliği konusundaki tüm uluslararası konferansların konuğu.
Birleşmiş Milletler’de Genel Sekreter ve yardımcısından sonra üçüncü adamlığa seçilen Kemal Derviş’in özgeçmişini buradan bir kez daha vermenin gereği yok, Türkiye’de uluslararası başarısını herhalde bilmeyen kalmamıştır.

Şunu da belirtmeden geçmeyelim, Birleşmiş Milletler Kalkınma Program Başkanlığı’na Kemal Derviş’in aday olmayıp, aday gösterilmiş olması gibi, Mehmet Ögütçü’nün de aday olması AGİT tarafından istenmiş.

Derviş’in UNDP Başkanı olması dış basında başarılı geçmişi kadar ‘Birleşmiş Milletler’de bir geleneği bozduğu’ için de büyük ilgi gördü. Çünkü Kemal Derviş ile birlikte ilk defa UNDP Başkanlığı’na ‘gelişmiş değil, kalkınmakta olan ve UNDP’nin kalkınma programlarını uyguladığı bir ülkenin vatandaşı’ seçilmiş oldu.

Kemal Derviş, Mehmet Öğütçü gibi başarılı simalardan yola çıkıp bir kez daha düşünmemiz gerekiyor. Türkiye’deki ‘akil insanlardan’ ne kadar faydalanıyoruz? Onların ne kadar değerini biliyoruz?