Doğalgaz savaşında Türkiye’nin eli güçlü

Doğalgaz savaşında Türkiye’nin eli güçlü

14:00 02 October in In Turkish, INTERVIEWS & NEWS, Yazılı Basında

aydinlik_01_ekimAydınlık | 01 Ekim 2016 |

The Bosphorus Energy Club Başkanı petroldeki fiyat savaşının doğalgazda da yaşanacağını söyledi. Öğütçü Türkiye gibi ülkelerin gaz fiyatı müzakerelerinde elinin güçlü olacağını da ifade etti.

Recep Erçin | 

Dünya Enerji Kongresi 9-13 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek. The Bosphorus Energy Club zirvesi de kongrenin gerçekleştirileceği günlerde eş zamanlı olarak düzenlenecek. Çok sayıda devlet adamı, uzman ve iş dünyası temsilcisinin katılacağı zirve, 11 Ekim’de İstanbul’da yapılacak.

Zirve öncesi PwC Türkiye Enerji Sektörü Lideri Murat Çolakoğlu ile ortak bir basın toplantısı düzenleyen The Bosphorus Energy Club Başkanı Mehmet Öğütçü, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

PETROLDE KAVGA SÜRÜYOR

Petrol üreticisi OPEC ülkelerinin Cezayir’de aldığı gayri resmi karara değinen Öğütçü, petrol arzındaki yüzde 10 düşüşün arz talep dengesini sağlayabileceğini bildirdi. Ancak Venezuella ve İran gibi ülkelerin arzı kısmaktan yana olmadığını, bu iki ülkeye son dönemde Irak’ın da eklendiğini hatırlatan Öğütçü, “OPEC pazarın yüzde 30-33’üne sahip. Tek başına fiyat üzerinde söz sahibi değil” dedi. Diğer bir büyük petrol üreticisi ülke olan Rusya ve ABD’nin etkisine dikkat çeken Öğütçü, Suudi Arabistan’ın pazar payını kaybetmemek için arzı artırarak, petrol fiyatlarını aşağı çektiğini söyledi. Ancak bütçe açıkları nedeniyle Suudilerin en fazla 1-2 yıl daha dayanabileceklerini ifade eden Öğütçü, “Suudilerin petrol rezervleri de devlet sırrı. Belki de sanıldığı kadar rezervleri yok ve bunun ortaya çıkmasını istemiyorlar. Chatham House’un bir araştırmasına göre, Suudiler bu tüketim hızıyla giderse, 2050’de petrol ithal eder hale gelebilirler” değerlendirmesinde bulundu.

MUAZZAM BOLLUK VAR

Petroldeki fiyat savaşının doğalgazda da yaşanmaya başladığına dikkat çeken Öğütçü, “Doğalgaz üretiminde en büyük söz sahibi olan Rusya, sadece 3 sahadan üretim yapıyor. Bunu 10’a çıkarabilir. Ancak muazzam bir bolluk var. Hem boru hatları ile taşımada hem de LNG’de”  bilgisini verdi.

Yaşanan bolluk nedeniyle son dönemde gaz fiyatlarında görülen hızlı düşüşlere işaret eden Öğütçü’ye, geçen günlerde ABD’den Türkiye’ye gerçekleştirilen ilk LNG ihracatını hatırlattığımıda, ABD’de 3 dolara üretilen gazın, 4 dolara Türkiye’ye gelebildiğine dikkat çekerek, “Bu oyunun kurallarını değiştirecek bir gelişme” diye konuştu.

Gazda hiç hesapta olmayan yeni üreticiler çıktığını ve arzın durmadan artacağını belirten Öğütçü, “Avustralya LNG’de Katar’ın koltuğunu tehdit ediyor. Dünyanın bilinen en büyük ikinci gaz rezervlerine sahip İran, dengeye girmedi bile” bilgisini verdi.

BİZE SATMAK İSTİYORLAR

Bu gelişmeler yaşanırken, Almanya’dan sonra Rus Gazprom’dan en çok gaz alan Türkiye’nin fiyatlarda müzakere gücünün arttığını ifade eden Öğütçü, “Dünyada Çin ve Hindistan dışında talep de azalıyor. Bölgede o yüzden herkes gazını Türkiye’ye satmaya çalışıyor” dedi.

Türk Akımı’nda Rusya ile yapılacak anlaşmaların bu açıdan önemli olduğunu vurgulayan Öğütçü, ayrıca Kuzey Irak’ın da İran’ın da İsrail’in de Türkiye’ye gaz satmak istediğini hatırlattı ve TANAP’ta ortak olduğunuz Azerilerin, diğer sahaları geliştirmesi halinde 30 milyar metreküp gaz arzı yapabileceğini söyledi.

TÜRK AKIMI’NDA DANANIN KUYRUĞU KOPACAK

The Bosphorus Energy Club Başkanı Mehmet Öğütçü, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘in 11 Ekim’deki olası Türkiye ziyaretine de değindi. Ziyaret çerçevesinde Türk Akımı’na ilişkin gelişmelerin yaşanacağını söyleyen Öğütçü, Putin’in satranç tahtasında almak istediği Türk Akımı ve Akkuyu Nükleer Santrali’ni gündeme getireceğini belirtti. Türkiye’nin ise buna karşılık gazda indirim talebini gündeme getirebileceğini kaydeden Öğütçü, Türk siyasilerinin ülkenin 15-20 yılını kapsayacak bir adım atarken kontratlar konusunda dikkatli davranacaklarını umduğunu dile getirdi.

Öte yandan zirve kapsamında enerjide Genç Liderler Programı da gerçekleştirilecek. Programın katılımcılarından olan ve Türk Akımı projesinde danışmanlık görevini yürüten bir uzmanın toplantı sırasında verdiği bilgiye göre, Türk Akımı’nda “dananın kuyruğu 10 Ekim’de kopacak”.

Dünya Enerji Kongresi kapsamında, 10 Ekim’de muhtemelen öğleden sonra Gazprom CEO’su Aleksey Miller‘ın Türk Akımı konusunda beklenen açıklamayı yapacağı ifade edildi.

Diğer yandan Putin’in ziyareti kapsamında Türkiye’ye yönelik gaz fiyatında indirim yönünde bir karar çıkması da söz konusu.