“Doğalgazın da süper gücü Rusya”

“Doğalgazın da süper gücü Rusya”

21:58 01 October in In Turkish, INTERVIEWS & NEWS, Yazılı Basında

Yeni Mesaj (Günlük Ulusal Gazete) | 01.10.2016

yeni_mesaj_1inci_sayfa

Günlük ulusal yayın yapan gazete BEC basın toplantısı haberini 1’inci sayfadan gördü.

Boğaziçi Enerji Kulübü Başkanı Mehmet Öğütçü, Rusya’nın dünyada doğalgazın süper gücü olduğuna işaret ederek, petrol fiyatlarına benzer bir düşüşün ABD’nin ürettiği kaya gazını, maliyetin altına satması nedeniyle doğalgazda yaşanabileceğini kaydetti. 

 

Recep BAHAR | İstanbul

Boğaziçi Enerji Kulübü Başkanı Mehmet Öğütçü İstanbul’da 11 Ekim’de gerçekleştirilecek The Bosphorus Energy Club Summit (Boğaziçi Enerji Kulubü Zirvesi) öncesi yaptığı sohbet toplantısında, Rusya’nın doğalgazın süper gücü olduğunu söyledi. Öğütçü, petrolde yaşanan fiyat savaşının önümüzdeki dönemde doğalgazda da yaşanabileceğine işaret ederek, “Dünya doğalgaz piyasasında şu anda muazzam bolluk var. Bundan iki yıl önce Joponya 18 olara aldığı LNG’yi şimdi 4 dolara alabiliyor. İngiltere’de stok gazı fiyatları yüzde 50 düştü” dedi.

Doğalgaz alanında yeni gelişmelerin yaşandığına işaret eden Öğütçü, “Türk Akımı, Güney Gaz Koridoru, Kuzey Irak gazının Türkiye’ye gelme ihtimali, Doğu Akdeniz (İsrail) azının Türkiye’ye ulaştırılması, İran’dan ‘daha ucuza daha çok gaz alımı’, ABD’den ilk kaya gazı LNG’nin İzmir’deki EgeGaz’a gelmesi, Trakya’da ‘tiht-sıkı” gaz umudu, Türkiye’nin güneyindeki yeni dinamikler Çin’in tek kuşak tek yol girişimi, nükleerdeki canlanma da hep bu çerçevede değerlendirilmeli” şeklinde konuştu.

basliksiz-19Oyun içinde oyun

Türk Akımı projesinin Türkiye açısından önemine işaret eden Öğütçü, “İçinde bulunduğumuz dönemde birçok ülkenin, kişinin kuruluşun, şirketin avucundaki güç kayıyor. Oyun içinde oyunlar kurgulanıyor” dedi. Doğalgazda son dönemde çok sayıda ülkenin piyasaya çıktığını kaydeden Öğütçü, şunları söyledi:

“ABD kaya gazı ile bu açıdan öne çıkıyor. ABD, gazını şu an maliyetinin altında satıyor. Öte yandan Avustralya, sıvılaştırılmış gazda (LNG) gözünü dünya lideri olan Katar’ın tahtına dikmiş durumdu. Afrika ülkesi Tanzanya, LNG istasyonlarına ciddi yatırım yaptı. Mısır, Akdeniz’de önemli bir doğalgaz sahası buldu. İsrail, Gazze açıklarında çıkardığı gazı Avrupa’ya satmanın peşine düştü.”

Doğalgaz tüketiminin Avrupa’da azaldığına ancak Hindistan ve Asya-Pasifik’te (Çin, Güney Kore, Japonya, Vietnam vesaire) arttığına işaret eden Öğütçü, “Mevcut rezervler ve tüketim dikkate alındığında dünyada 250-300 yıllık doğalgaz var. Avrupa’nın tükettiği gazın yüzde 40’ını Rusya sağlıyor. Yüzde 37’si ise Norveç’ten geliyor. Bu pazarda Mısır ve Cezayir de etkili olmak istiyor. Rus enerji devi Gazprom, iki yıl öncesine kadar doğalgazda fiyat indirimine sıcak bakmıyordu. Ancak önce Almanya ardından İtalya’ya indirim yaptı. Türkiye ile Rusya, 2014’te arasındaki müzakereler ise sonuçlanmadı. Rusya, 2014’te önce yüzde 6 indirim yapmıştı, akabinde bunu yüzde 10,7’ye çıkarmıştı. Ancak Ankara, bu indirimleri kabul etmedi. Rusya ile müzakereler iyi yapılırsa, bu ülkeden  güzel bir indirim alınabilir. Bu da Türkiye’de doğalgaz fiyatının daha da düşmesini beraberinde getirebilir. Arz artarken, tüketim azalabiliyor. Tüketicinin eli güçleniyor” şeklinde konuştu.

 

Petrolde Suudi Arabistan oyunu bozuyor

Petrol konusuna da değinen Boğaziçi Enerji Klubü Başkanı Öğütçü, Suudi Arabistan’ın özellikle Uzak Doğu’daki pazar payını kaybetmemek için düşük fiyat politikasına devam ettiğini belirtti. Suudilerin 3 yıl daha buna dayanabilecek döviz rezervleri olduğunu seslendiren Öğütçü, “Bundan sonra düşük fiyat politikası çöker. Zira Suudi Arabistan bu yıl 97 milyar dolar bütçe açığı verecek. Ondan sonra devam ederlerse iç sorunlar yaşanır. Bu arada Suudi Arabistan’ın petrol rezervlerini kimse bilmiyor. Bu bil devlet sırrı… Tahmini rezerv 265 milyar varil. Eğer işi abartmışlarsa ve bu da ortaya çıkarsa petrol piyasaları allak bullak olur. Öğütçü, Irak, İran ve Venezuella’nın da ‘bütçe dengeleri’ nedeniyle üretimi kısmaya yanaşmadıklarını hatırlattı.