Geleceğimiz Asya’da mı ?

Yazar: Mehmet Öğütçü  Kategori: Türkçe / Ekonomi-politik / Gezi  Yayınevi: Milliyet Yayınları Basım Yeri ve Tarihi: İstanbul, 1999  Sayfa Sayısı: 421 sayfa  Ebatları: 13.5 x 19.5 cm. 

Category
Milliyet Yayınları | 1999

MEHMET-OGUTCU-GELECEGIMIZ-ASYA-DA-MIYazar: Mehmet Öğütçü 

Kategori: Türkçe / Ekonomi-politik / Gezi 

Yayınevi: Milliyet Yayınları

Basım Yeri ve Tarihi: İstanbul, 1999 

Sayfa Sayısı: 421 sayfa 

Ebatları: 13.5 x 19.5 cm. 

 
Mehmet Öğütçü, kitabında, on yıl boyunca diplomat, gazeteci ve akademisyen olarak bulunduğu Asya‘yı anlatıyor. Bölgedeki ekonomik ve ticari diplomasi ile Avrasya üzerindeki nüfus mücadelesine değiniyor ve Batı‘nın “Yediler Grubu”na alternatif olarak ortaya atılan, “D-8“in kafalarda yarattığı sorulara, komşu ülkelerle ilişkilerimizin akıbetine, enerji jeopolitiğinin giderek karmaşıklaşan denklemine, Asya-Avrupa ikilemine cevap arıyor. 

Çinlilerin ölülerini gömme biçimleri, pirinç kağıt üzerine tek fırça darbesiyle yapılan paha biçilmeyen resimler, Hainan Adası‘nda maymun beyninin neden ve nasıl yendiği, her türlü mahlukatın malzeme olarak kullanıldığı Çin mutfağı, Sinkiang-Uygur Özerk Yönetim Bölgesi‘nde yaşayan Müslüman azınlıkların durumu, keşfedilmeyi bekleyen eski Türk tarihinin izleri ve Türklere ait 4000 yıldır bozulmayan cesetler, yazarın akıcı üslubuyla sayfalara yansıyan ilginç konulardan bazıları. (Arka Kapak alıntısıdır.) 

Kitapla ilgili linkler: 

antoloji.com