“Türkiye Bu Önemli Fırsatı Kaçırabilir”

“Türkiye Bu Önemli Fırsatı Kaçırabilir”

00:29 06 July in In Turkish, INTERVIEWS & NEWS, Yazılı Basında

enerjimagazin_logo_(290_x_150)

enerjimagazin.com |  06.07.2014 

Mehmet Öğütçü: “Türkiye, Doğu Akdeniz gazında fırsatı kaçırabilir”

 
Enerjimagazin – The Bosphorus Energy Club Başkanı ve eski diplomat Mehmet Öğütçü, Doğu Akdeniz doğalgazının Türkiye’ye gelmesi ve Türkiye üzerinden Avrupa piyasalarına ulaşması için 7-8 aylık bir süreçte yatırım aşamasına geçme konusunda bir adım atılamazsa fırsat penceresinin kaçabileceğini söyledi.

Yarın yapılacak olan Bosphorus Energy Club toplantısı öncesinde gazetecilerle bir araya gelen Öğütçü, “Doğu Akdeniz gazı ile ilgili yatırım konusunda 7-8 aylık bir fırsat penceresi var. Bu dönemde yatırım aşamasına geçilemezse bu fırsat kaçabilir” dedi.

Genel Energy´nin bağımsız yönetim kurulu üyeliğini de yapan Öğütçü, Global Resources Corporation´ın Yönetim Kurulu Başkanlığı´nı da yürütüyor. Öğütçü 2000 yılından itibaren beş yıl süreyle Türkiye´nin OECD temsilciliğini de yaptı.“2017-2018 sonrasında dünya piyasalarında gaz fazlalığı olabilir. Bu da bu süreci etkileyebilir” diyen Öğütçü, “Benim kişisel kanaatime göre 2020 yılında şu anki toplam gaz üretimine kıyasla dünyada yüzde 30-40 daha fazla gaz üretilebilir” dedi.

Türkiye´den Zorlu Enerji, Turcas Petrol, Enka Grubu, Enerjisa, Çalık Enerji, Aksa Doğalgaz ve Palmet Grubu da Doğu Akdeniz gazını Türkiye´ye getirecek boru hattı projesi ile ilgileniyorlar. Ancak Türkiye ile İsrail arasında son yıllarda yaşanan politik nedenlerden dolayı, Türkiye İsrail´in geliştirmeyi amaçladığı projeye mesafeli yaklaşıyor. Enerji yetkilileri, Türkiye´nin projeye destek verebilmesi için iki ülke arasındaki politik sorunların çözülmesi gerektiğine vurgu yapıyor.

Doğu Akdeniz´de İsrail ve Kıbrıs açıklarında bulanan geniş doğalgaz yataklarında üretilecek doğalgazın nereye satılacağı ve bu sahalara nasıl yatırım yapılacağı konusunda tartışmalar devam ediyor.

İsrail´in Hayfa kentinin 135 km açığında 2010 yılında keşfi yapılan Leviathan sahasında 540 milyar metreküplük gaz rezervi olduğu tahmin ediliyor. Daha küçük olan Tamar sahasında İsrail´in kendi ihtiyacı için üretim yapılıyor. Sahada Teksas merkezli Noble Energy ve Delek Group´un ortaklığı bulunuyor.

Türkiye İsrail Gazından Hisse Almalı

Türkiye´nin devlet olarak bu projenin üretim tarafında küçük de olsa bir hisse alması gerektiğini belirten Öğütçü, “Ben bu durumun işi kolaylaştıracağını düşünüyorum” dedi. İsrail açıklarındaki doğalgaz sahalarından elde edilecek gazın çıkabileceği tek rotanın Türkiye üzerinden olduğunu belirten Öğütçü, “Burada alıcılar ile bir anlaşma imzalanabilirse bu anlaşma projenin finansmanı açısından da önemli olacaktır” dedi.

Öğütçü, Doğu Akdeniz gazının dışında Kuzey Irak´taki doğalgaz sahalarından da Türkiye´ye gaz akışı olmasının beklendiğini hatırlatarak, “Kuzey Irak´ta özellikle Miran sahasından çıkacak gazın ise 2017´de 4 milyar metreküp 2020´de ise 10 milyar metreküp gelme ihtimali var” dedi.

EPDK verilerine göre, Türkiye´nin doğalgaz talebi 2013 yılında 45 milyar metreküpün üzerinde gerçekleşirken, 2014 yılında 46.5 milyar metreküp doğalgaz tüketeceği tahmin ediliyor.

Kojenarasyon Derneği verilerine göre, ekonomik büyümenin ortalama yıllık yüzde 5 büyüme olması durumunda 2023 yılında yıllık doğalgaz tüketiminin 85 milyar metreküp civarında olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca Türkiye´nin doğalgazda Rusya´ya bağımlılığının azaltılması, kaynak çeşitlendirmesi ve fiyatın ucuzlaması bakımından değişik kaynaklardan gelecek arzlar büyük önem taşıyor.

Enerji piyasalarında önümüzdeki dönemde en büyük sorunlardan birisinin finansman olduğunu belirten Öğütçü, “Dünyada bugün ile 2035 yılı arasında enerji sektörünü 37 trilyon dolarlık yatırım yapılması öngörülüyor. Bu paranın nasıl finanse edileceği çok önemli olacak. Türkiye´nin önümüzdeki 10 yılda enerji sektörüne 150 milyar dolar yatırım yapması öngörülüyor. Bu her yıl 15 milyar dolar yatırım anlamına gelir. Bence bu konuda devletin öncülük edeceği özel sektörün de yer alabileceği bir yatırım fonu kurulmasına ihtiyaç var. Bu işleri çok daha kolaylaştırır” dedi.

Tags: